Projekt bez tytułu

VEGAN CHALLANGE.

Każdego roku mnóstwo u mnóstwa osób pojawia się idea przejścia na dietę ograniczającą cierpienie zwierząt, czyli weganizm. Dieta wegańska jest jedną z najbardziej restrykcyjnych diet, która ma zminimalizować cierpienie zwierząt z rąk ludzi. Wielu osobom kojarzy się z restrykcyjnym żywieniem i  wieloma wyrzeczeniami, ponieważ nie każdy wie, jakimi substytutami zastąpić produkty do tej pory spożywane.

 #veganchallange.

Wielu aktywistów i propagatorów proponuje wzięcie udziału w #veganchallange, jednym z nich jest Veganuary. Na czym polega ta akcja? Idea narodziła się w Skandynawii i wzbudziła tak wielkie zainteresowanie, że opanowała cały świat. Jest to projekt, w którym może uczestniczyć każdy, kto chce zrezygnować ze spożywania mięsa. W tej akcji jako świeżo upieczony weganin, jesteś objęty opieką mentora przez 30 dni. Każdego dnia dostajesz wskazówki i porady, jak w skuteczny sposób odżywiać się wyłącznie roślinnie. Dzieje się to najczęściej w styczniu, gdy ludzie postanawiają zmienić coś w swoim życiu wraz z postanowieniami noworocznymi.

Czy przejście na weganizm jest wyzwaniem?

Jest oczywiste, że nie każdy pod wpływem wzięcia udziału w tej akcji całkowicie wyeliminuje mięso i produkty odzwierzęce z diety. Jednak każdy posiłek roślinny, który zastępuje wersję opartą na olbrzymiej krzywdzie zwierząt i tak ogromnie cieszy. Osobiście jednak bym chciała zdementować stereotyp, jakoby przejście na dietę roślinną było pełne wyrzeczeń. Popyt na alternatywy mięsa i produktów odzwierzęcych cały czas rośnie. Tak więc rynek odpowiada na to zapotrzebowanie regularnie poszerzając gamę oferowanych zastępników. Kliknij tu, aby dowiedzieć się więcej o wegańskich zamiennikach .

Zastąpienie produktów zwierzęcych czyli wegański schabowy.

Często na początku swojej wegańskiej podróży ludzie korzystają z zamienników roślinnych preparowanych na styl odzwierzęcej diety. W ten sposób powoli wprowadzają w swoje menu roślinne posiłki, bo po prostu nie mają pojęcia co jeść. Z drugiej strony należy pamiętać, iż zmiana na całkowity weganizm zajmuje od roku do około trzech lat. Dlatego też powstał nurt flexi weganizm, który pomaga na spokojnie wprowadzać zamienniki odzwierzęcego systemu żywienia w postaci kuchni roślinnej. Dzięki temu, nie rezygnując z tak zwanych wpadek mięsnych, można bezkarnie wdrażać kuchnię roślinną w swoje życie. Mózg ma swoje przyzwyczajenia, a na nowe nawyki potrzeba czasu. 

Weganizm może być łatwy, ale zdradliwy.

Jeszcze kilkanaście lat temu dieta roślinna mogła być problematyczna. W obecnych czasach zastąpienie mięsa, mleka czy jajek nie jest już problemem. Powszechnie dostępne są wędliny sojowe, możemy dostać produkty imitujące mięso, np. seitan lub tempah. Mleka roślinne są coraz bardziej promowane i wytwarzane nie tylko z soi ale również z różnego rodzaju orzechów i zbóż. Jednakże namawiam do tego, by nie zwieść się niezdrowym wegańskim zamiennikom, które są łatwo dostępne na sklepowych półkach. Modne przepisy, które pomimo składników roślinnych, negatywnie wpływają na zdrowie i wygląd również są zdradliwe. Sklepowe wegańskie ciasteczka owsiane naładowane brązowym cukrem będą tak samo niezdrowe, jak klasyczne owsiane ciasteczka z mlekiem i białym cukrem. Wegański ser żółty to mieszanka tłuszczów i węglowodanów. Osobiście uważam go za produkt, którego powinno się unikać, a jeśli już to jeść od święta. Wniosek z tego taki, iż należy uczyć się zdrowo jeść nawet w przypadku weganizmu.

Zastępowanie produktów nabiałowych i jajek.

Jajka można zastąpić siemieniem lnianym, awokado, bananem lub robiącą w ostatnim czasie furorę aquafabą. Ta woda z ciecierzycy ubija się nawet lepiej od klasycznej śmietanki, a na jej bazie można stworzyć wegańskie bezy. Także miłośnicy śmietany i białych serów mogą odpuścić ich jedzenie. Na rynku pełno jest produktów, które w żadnym stopniu nie odbiegają jakością od wersji mlecznych. Alternatywą dla nich są przepyszne produkty wytwarzane m.in. z orzechów nerkowca.

Rynek odpowiada na większe zapotrzebowanie.

Jak widać na sklepowych półkach, rynek odpowiada na większe zapotrzebowanie dotyczące produktów, które nie są okupione cierpieniem zwierząt. Nie od dziś wiadomo, jak wygląda masowy przemysł hodowlany. Wiemy jaką cenę muszą znieść żywe istoty, żeby na naszych stołach zagościły mięso, mleko, jaja czy nawet miód. Dlatego zachęcam do przejścia na weganizm lub do zwiększenia w swojej diecie mięsnej produktów roślinnych nawet do 80%. Należy jednak pamiętać, że nieodpowiednio zbilansowana dieta i nie uzupełnienie koniecznych składników odżywczych, może prowadzić do problemów zdrowotnych. Jeśli rozważasz przejście na taki sposób odżywiania, skontaktuj się z nami by indywidualnie dobierać  zbilansowany i zrównoważony jadłospis. 

Jeśli masz ochotę wziąć udział w Vegan Challenge, kliknij tu i skontaktuj się z nami. Zacznijmy działać już dziś!

Dbaj o Siebie 💗 

Małgorzata Abram

Powyższy opis jest skierowany do zdrowych osób. Zawiera informacje służące do pogłębia podstawowej wiedzy o diecie wegańskiej oraz jak zmieniać nawyki żywienia. Jeśli wśród czytelników znajdują się osoby martwiące się o zdrowie, należy udać się do lekarza w ramach zdiagnozowania przyczyn oraz zasięgnąć rad na indywidualnej konsultacji u dietetyka względem komponowania diety i ewentualnej suplementacji w ramach wyprowadzenia ciała z choroby.