Uroda ciała i twarzy to przede wszystkim balans w emocjach. Twarz to nasze wnętrze. Dbanie o balans emocjonalny, ćwiczenia, nawodnienie, dotlenienie, dobre jedzenie oraz post to sposób na zdrowe życie. Organizm posiada zdolności samoleczenia, ponieważ co jakiś czas wymienia całkowicie komórki. Można to wykorzystać robiąc okresowe posty. Post zmusza ciało do niszczenia zmutowanych komórek, a na ich miejsce powstają nowe, młode, zdrowe komórki. Badania wykazują, iż dochodzi również do zmiany na poziomie genowym. Post może poprawić uszkodzony materiał genetyczny DNA w efekcie można uzyskać bardzo zadowalające efekty. Odmłodzenie się skóry twarzy i ciała, zmniejszenie zmarszczek, cofanie się blizn. Zagęszczenie i poprawę kondycji włosów, trwałą utratę nadwagi, zmniejszenie się lub całkowite usunięcie zwyrodnień tj. guzy czy zmiany rakowe. To właśnie efekty postu!
Jaki post wybrać? I jak długo można go stosować?
Jest ich bardzo dużo. W artykule opisuję 4 podstawowe i praktykowane posty, ponieważ lubię efekty poprzez prostotę. Rodzaj postu dobiera się do obecnego trybu życia. W zależności od tego, czy dieta codzienna jest mięsa, jeśli prowadzi się bardzo niezdrowy tryb życia, lub jeśli jest się już weganinem. W warunkach domowych post powinien trwać od jednego do trzech dni. Głodówki trwające od pięciu do czterdziestu dni powinny być prowadzone pod nadzorem medycznym, najlepiej przez lekarza lub w ośrodku odchudzającym.
Post z dla mięsożerców i przy niezdrowym trybie życia.
Przez cały dzień je się posiłki z warzyw i owoców. Posiłki komponowane bez białek, tłuszczy i węglowodanów. Można spożywać lekkie napary z krótko zaparzonych ziół.
Unikamy roślin tj.: ziemniaki, bataty, zboża, strączki, banany, awokado, orzechy, oleje.
Wskazane są np.: cukinia, brokuły, kalafior, zielone liście sałat, sok z cytryny zamiast oliwy do sałatek.
Post sokowy. Idealny dla wprawionych roślinożerców.
Przez cały dzień pije się soki wyciskane, najlepiej robione w wolnoobrotowej wyciskarce, bezpośrednio po przyrządzeniu.
Soki warzywno – owocowe lub soki warzywne bez białek, tłuszczy i węglowodanów. Można spożywać lekkie napary z krótko zaparzonych ziół.
Unikamy roślin tj.: banany, awokado, orzechy.
Wskazane są np.: zielone liście sałat, nacie, warzywa, jabłka, grapefruit, imbir, cytryny itp.
Post o samej wodzie.
Przez cały dzień pije się wodę, najlepiej filtrowaną (lub z butelki) i uprzednio przegotowaną, ze szczyptą soli. Można spożywać lekkie napary z krótko zaparzonych ziół.
Post na co dzień-okienko żywieniowe.
Dzięki tej metodzie naprawdę można przestać liczyć kalorie i po prostu skupić się na trzymaniu okienka żywieniowego. Okienko żywieniowe powinno być dobrane względem pracy narządów, czyli najlepiej jeść w godzinach 9-17 lub 10-19. Przez resztę godzin pościmy i pijemy tylko wodę. Więcej o efektach takiego sposobu żywienia piszę tu. Kliknij bo warto!
Jaki post dla kogo?
Absolutnie każdemu polecam i gorąco namawiam stosowanie okienka żywieniowego. Dla mięsożercy lub osoby z bagażem niezdrowego trybu życia najlepsza jest opcja pierwszego postu. Ciało i tak mocno zareaguje.
Osoby, które są od dawna weganami, jak najbardziej mogą zrobić drugi lub w sprzyjających okolicznościach trzeci post.
Czym są sprzyjające okoliczności?
Post o samej wodzie jest dla ludzi, którzy przede wszystkim mają przestrzeń do eliminacji bodźców drażniących. Wycofanie się z życia codziennego jest bardzo istotnym aspektem tego postu, ponieważ podczas restrykcyjnej głodówki z człowieka wychodzą nie tylko choroby, ale również skumulowane negatywne emocje i uczucia. Osoba będąca na wodnym poście nie powinna przebywać w niekorzystnych warunkach. Zewnętrzne bodźce będą doprowadzać ją do frustracji. Taka osoba może nie wytrzymać napięcia, a co za tym idzie zrezygnować z kontynuacji odmładzająco — leczniczej głodówki. Należy więc unikać w te dni niemiłego szefa, ciężkiej pracy fizycznej czy zrzędzącej mamy.
Kiedy zrobić posty?
Regularnie w każdym tygodniu niezależnie od pory roku. Jest to tzw. system 6/1 lub 5/2.
a) 6/1 to 6 dni zdrowego jedzenia w godzinach 7 -19 i 1 dzień postu.
b) 5/2 to 5 dni jedzenie w godzinach 7 -19 i 2 dni postu.
Wbrew informacjom, jakie można znaleźć w internecie, takie okienko żywieniowe nie polega na jedzeniu śmieciowego jedzenia. Nadal należy zachować rozsadek w jakości jedzenia. Osobiście stosuję system żywienia 6/1. To naprawdę działa. Wybrałam okienko żywieniowe pomiędzy godziną 7 a 19, ponieważ w tych godzinach żołądek rozpoczyna i kończy swój czas pracy.
Jak długo?
Długie posty , najlepiej robić wiosną. W tym okresie energia danych narządów sprzyja do oczyszczania, a ciepło zewnętrzne pomaga uporczywemu uczuciu wychodzenia z organizmu.
Jeśli stan ciała wykazuje jednostki chorobotwórcze, długi post można zrobić w każdym momencie, nawet w zimie. Należy przy tym mocno zadbać o ciepłe ubrania i picie ciepłej, przegotowanej wody.
Posty krótkie, czyli systemem okienka żywieniowego połączonego z systemem postu 6/1 lub 5/2 można i uważam, że powinno się go wdrożyć w codzienność.
Dodatkowo namawiam, by regularnie się badać. Warto raz do roku sprawdzić podstawową krew, mocz, kał, wątrobę, obecność na bakterie, wirusy i robaki. Według WHO ponad 80% zgonów na kuli ziemskiej jest spowodowane chorobami pasożytniczymi. 95% ludzi ma w swoim organizmie od jednego do pięciu gatunków robaków ludzkich. Możesz się mocno zdziwić wynikami, a kurki, pestki dyni, kolendra i chlorella znajdą się automatycznie w twoim codziennym menu. Badania wykazują, iż potrzeba około 1 roku od dnia zaprzestania wegetarianizmu, by oczyścić ciało z metali ciężkich. Znajdują się one w skorupiakach czy rybach, a posty zdecydowanie pomagają przyspieszyć ten proces.
Dbaj o Siebie 💗
Małgorzata Abram
Powyższy opis jest skierowany do zdrowych osób. Zawiera informacje służące do pogłębia podstawowej wiedzy o diecie wegańskiej oraz jak zmieniać nawyki żywienia. Jeśli wśród czytelników znajdują się osoby martwiące się o zdrowie, należy udać się do lekarza w ramach zdiagnozowania przyczyn oraz zasięgnąć rad na indywidualnej konsultacji u dietetyka względem komponowania diety i ewentualnej suplementacji w ramach wyprowadzenia ciała z choroby.