Beige-Natural-Green-Summer-Fashion-Flyer-1-1

MATCHA – KRÓLOWA HERBAT.

 

 

Co to jest matcha?

Matcha uważana jest za prawdziwy eliksir zdrowia. To sproszkowana zielona herbata pozyskiwana z rośliny o nazwie Camellia Sinensi i uprawiana jest metodą zaciemnienia, co w konsekwencji zmusza krzewy do wzmożonej pracy bez udziału słońca. Dzięki takiej metodzie w listkach kumuluje się więcej wartości odżywczych, a spożywanie zmielonych liści zielonej herbaty, zamiast jedynie naparu, powoduje, iż wprowadzamy 100% unikalnych bioaktywnych składników.

Która matcha lepsza. Japońska – droższa czy chińska – tańsza?

O jakości zielonej herbaty decyduje równowaga składników, takich jak teanina, kofeina i katechiny. Wyższa zawartość aminokwasów oznacza wyższy poziom składników i oryginalny smak. Dlatego ludzie ceniący sobie działanie tej drogocennej rośliny, sięgają tylko po produkt z Japonii. Jest on wyrabiany z tak zwanego pierwszego zbioru, ponieważ młode liście posiadają wyjątkowo dużo zawartości aminokwasów i stanowią prawdziwy eliksir dla zdrowia. Na rynku możemy spotkać również tanią chińską matcha, która opisana jest jako matcha kulinarna i stanowi podróbkę oryginalnej, naładowanej zdrowiem japońskiej zielonej herbaty matcha. Dlatego matchę kulinarną wykorzystuje się do zabarwiania dań lub nadawania smaku potrawom. Wszędzie tam, gdzie szkoda użyć japońskiej matchy, której składniki odżywcze ulegają zniszczeniu podczas wysokiej temperatury.

Dlaczego warto zamienić choć jedną kawę na matchę?

Taka zamiana jest dedykowana przede wszystkim osobom, które chcą dłużej zachować młodość, które pragną stosować profilaktykę zdrowotną oraz dla osób, które potrzebują porannego pobudzenia, a są wysoko wrażliwe na te negatywne działanie kawy. Tak więc niekoniecznie należy unikać kawy, ponieważ i ona ma swoje korzystne działanie, a po prostu pomyśleć o zamianie kolejności wypijanych pobudzaczy. Ogólnie mówiąc osoby, które chcą lub lubią mieć rytuały dla zdrowia i urody, odnajdą się w delektowaniu matcha.

Wrażliwcy żołądkowi i cieleśni często po wypiciu kawy, po około 20-30 minutach, odczuwają nadpobudliwość, nerwowość, podniesione ciśnienie. Do listy można dorzucić brak panowania nad złością, drżenie ciała, chęć do działania na bardzo wysokich obrotach, brak koncentracji, kołatanie serca oraz problemy żołądkowe – gdyż kawa ma tendencję do podnoszenia kwasów żołądkowych, a wypijana w większej ilości zakwasza organizm. Natomiast po spożyciu matchy, odczuwalne jest pobudzenie połączone ze spokojem umysłu, mocno wzmożona koncentracja, a jednocześnie chęć do działania. Poprawa pamięci i kreatywność również są przywilejami jakie odczuć można po regularnym stosowaniu herbaty matcha. Nie odczuwa się natomiast niemiłych skutków podniesionego ciśnienia, zdenerwowania czy drżenia ciała lub rąk, a dodatkowo spożycie matcha nie powoduje problemów żołądkowych oraz ma odczyn alkalizujący.

Jeśli przeczytasz mój artykuł do końca i wprowadzisz filiżankę matcha do swojej codzienności, to taką wisienką na torcie będzie podniesiona samoocena i produkcja endorfin, ponieważ świadome dbanie o siebie właśnie tak wpływa na mózg, a tym samym na dobre samopoczucie. Myk różnego oddziaływania kawy, a herbaty matcha na ludzki organizm mieści się w substancjach zawartych w tych napojach.

Cudowne działanie L-teaniny.

Ilość kofeiny w herbacie matcha to mniej więcej 70 mg, a w kawie około 95 mg, tak więc działanie pobudzające jest podobne. Poza dużą ilością kofeiny matcha zawiera rzadko występujący w przyrodzie aminokwas zwany L-teaniną. L-teanina wycisza i rozprasza działanie kofeiny, a przypływ energii po jej spożyciu jest stabilny, ponieważ kofeina jest uwalniana stopniowo i jest rozprowadzana we krwi w miarowych dawkach. Dzięki temu po spożyciu matchy towarzyszy nam idealna mieszanka stymulacji – orzeźwienie umysłu i spokój ducha. Dodatkowo, dzięki temu aminokwasowi, po upływie czasu działania kofeiny, nie towarzyszy uczucie spadku energetycznego, tak jak w przypadku kawy.

Matcha na straży urody i zdrowia.

Polifenole zyskały dużą popularność wskutek odkrycia szerokiego spektrum ich prozdrowotnego działania, a ich duży procent zawierają właśnie liście zielonej herbaty. Polifenole to grupa związków chemicznych szeroko rozpowszechnionych w surowcach roślinnych, wśród których zwraca się uwagę na katechiny zaliczanymi do flawanoli. Najbogatszym źródłem katechin jest herbata matcha. Katechiny usuwają z organizmu metale ciężkie, bardzo silnie wpływają na układ sercowo -naczyniowy oraz bardzo silnie hamują procesy starzenia. Organizm, który nie jest zanieczyszczany wygląda o wiele młodziej ponieważ funkcjonuje lepiej. Jest lepiej dotleniony i nawodniony. Kierując się w stronę filiżanki matcha, korzystnie wpływamy na młodość. Substancje zawarte w tej herbacie działają również antybakteryjnie, przeciwgrzybicznie i antywirusowo, a co za tym idzie wzmacniają cały organizm włącznie z układem odpornościowym. Najnowsze badania naukowe wykazują również związki pomiędzy opóźnieniem rozwoju nowotworów – szczególnie nowotworów piersi – a regularnym piciem zielonej herbaty matcha. Dlatego, gdy szłam na kontrolne badanie piersi, dopiero wtedy naprawdę zrozumiałam siłę naturalnej medycyny i profilaktyki mądrego żywienia – doceniłam regularne picie zielonej herbaty.

Antyoksydanty opóźniające efekty starzenia.

Katechiny EGCG to polifenole, o bardzo silnym działaniu antyoksydacyjnym. W ludzkim organizmie zaburzenie równowagi między danymi związkami wywołuje stres oksydacyjny, który może doprowadzić do uszkodzenia lub śmierci komórki. Taki stan uzyskujemy poprzez mocne zakwaszające organizm treningi, brak regeneracji, stres, brak snu, wdychanie spalin, palenie papierosów, śmieciowe jedzenie, śmieciowe napoje, smażone i mocno pieczone potrawy, alkohol itd. Stres oksydacyjny związany jest z szybkim starzeniem się ciała, ogólnie ze starczym wyglądem i samopoczuciem oraz z występowaniem różnego rodzaju chorób. I to właśnie herbata matcha, dzięki swoim składnikom, daje efekt regeneracji, profilaktyki zdrowia oraz rozkłada płaszcz ochronny przed szybkim starzeniem się. Matcha ze względu na ilość i jakość składników jest królową wśród herbat i to właśnie dzięki temu najlepiej pomaga walczyć z wolnymi rodnikami redukując objawy starzenia takie jak zmarszczki i poprawia ogólną kondycję skóry. Dodatkowo dzięki codziennej dawce matchy nasza skóra znacznie dłużej zachowa niespotykaną jędrność.

Stężenie EGCG dostępnego z herbaty matcha jest największe w porównaniu z zawartością EGCG dostępnego z innych zielonych herbat. Szacuje się, że związek ten jest 25-krotnie silniejszy w swoim przeciwutleniającym działaniu, niż witamina E oraz 100-krotnie, niż witamina C. Oprócz znanych nam działań antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych polifenoli liczne badania wykazały również, że mogą one w sposób korzystny modulować skład mikroflory jelitowej człowieka. Dodatkowo EGCG w matchy ma dobroczynne działanie na pracę serca i układu krążenia, zmniejsza ryzyko zachorowalności na nowotwory układu pokarmowego, w tym raka żołądka i jelita grubego oraz działają przeciwzakrzepowo. Więcej informacji na temat budowania diety bogatej w katechiny znajdziesz tu.

Czy matcha odchudza?

TAK, ALE W POŁĄCZENIU Z ODPOWIEDNIĄ DIETĄ ORAZ TRENINGAMI. Dodatkowo badania nad matchą przeprowadzone przez badaczy z The Royal Society of Chemistry udowodniły, że efekty uzyskane przy spożywaniu zwykłej zielonej herbaty są zwielokrotnione w przypadku spożywania całych liści – matchy. Tak więc matcha skuteczniej pozwala stracić nadmiar tłuszczu.

Właściwości zdrowotne – będą, lecz, jeśli podejdziemy do tematu z głową.

Herbata matcha charakteryzuje się najwyższym stężeniem substancji bioaktywnych wśród zielonych herbat. Nie ma wątpliwości, że herbata matcha to produkt bogaty w substancje prozdrowotne, ale pamiętajmy o słynnym powiedzeniu:

„Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja jest trucizną”

Przyjmuje się, że bezpieczne jest spożywanie około 5 g matchy dziennie. Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dawka katechin wynosząca 800 mg lub więcej na dobę może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Średnie dzienne spożycie EGCG ze spożycia naparów z zielonej herbaty oscyluje od 90 do 300 mg. Więc jeśli już sięgamy po oryginalną japońską herbatę matcha z pierwszych listków, nie należy przekraczać dawki 5 g proszku / 24 oraz zrezygnować z dodatkowej suplementacji ekstraktami z zielonej herbaty.

Osobiście spożywam 1,5 g proszku matcha na filiżankę, i jest to moja dzienna porcja. Mam na uwadze to iż katechiny są zawarte w innych produktach jakie spożywam. Jabłka, śliwki, truskawki, strączki i inne są-nie tak silnym oczywiście ale nadal-są źródłem katechin. Matcha to produkt naturalny, bezpieczny w stosowaniu, tak więc ryzyko wystąpienia działań niepożądanych poprzez przedawkowanie kofeiny, czy katechin, przy jej rozsądnym stosowaniu, jest niewielkie. Oczywiście, jeśli ktoś spożywa ją w nadmiarze, to niestety musi liczyć się z różnymi skutkami ubocznymi. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w 3 trymestrze ciąży i absolutnie zrezygnować z picia zielonej herbaty, a tym bardziej ze spożywania matcha. Substancje aktywne zawarte w liściach negatywnie wpływają na rozwój serca dziecka. Jeśli ktoś na coś choruje, przyjmuje leki, to powinien w pierwszej kolejności skonsultować stosowanie matchy ze swoim lekarzem prowadzącym. Pamiętajmy również, że przy niedoborach żelaza – tak jak w przypadku kawy – należy wstrzymać się z suplementacją tego pierwiastka na około 3-4 h po wypiciu matchy.

Jak pić matchę?

Tradycyjnie, kupując przybory, w skład których wchodzą miotełka bambusowa i specjalna łyżeczka, a filmy z ich obsługą można obejrzeć na YouTube. Jeśli nie mamy jednak czasu lub nie chcemy machać miotełką, można pić matchę w szybszy i nowoczesny sposób, który opisuję poniżej. Optymalna ilość matchy to około 1,5 g produktu na 200 – 250 ml płynu. Wszystko zależy od własnych preferencji smakowych. Matche można pić na zimno lub ciepło. Optymalna temperatura wody lub mleka, którą należy zalać matchę, wynosi maksimum 80°C. W tym celu należy użyć czajnika z miernikiem temperatury lub odstawić zwykły wrzątek na 5 minut. Matchy nie powinno się zalewać wrzątkiem, gdyż traci wtedy część swoich właściwości odżywczych. Dodatkowo jest wiele sposobów na wykorzystanie proszku matcha. Nie trzeba ograniczać się do przygotowywania herbaty lub odpowiednika kawy latte czy cappuccino. Świetnie sprawdza się jako składnik smoothie.

Składniki:

200 – 250 ml mleka roślinnego lub wody w temperaturze do 80 °C, lub chłodne płyny i 3-4 kostki lodu

1,5 g proszku matcha

Opcjonalnie syrop z Agawy typu A

Wykonanie:

100 ml ciepłego/chłodnego mleka roślinnego lub wody zmieszaj z 1,5 g matcha i wymieszaj przy pomocy elektrycznego spieniacza do mleka lub elektrycznego miksera. Mieszaj do momentu, aż znikną zielone grudki. Następnie dolej kolejną porcję mleka lub wody oraz ewentualnie syrop. Zmieszaj wszystko i przelej do ulubionej filiżanki lub szklanki. Jeśli spożywasz napój na zimno na sam koniec wrzucić kostki lodu. Gotowe!

Smacznego!

Zapraszam Cię do mojego sklepu z wegańskimi e-bookami. Znajdź tu więcej zdrowych przepisów, które w prosty sposób uczą jak stosować dietę roślinną w codzienności i w sporcie. Kliknij tu by zapoznać się z ofertą. 

Dbaj o Siebie 💗

Małgorzata Abram

Powyższy opis jest skierowany do zdrowych osób. Zawiera informacje służące do pogłębia podstawowej wiedzy o diecie wegańskiej oraz jak zmieniać nawyki żywienia. Jeśli wśród czytelników znajdują się osoby martwiące się o zdrowie, należy udać się do lekarza w ramach zdiagnozowania przyczyn oraz zasięgnąć rad na indywidualnej konsultacji u dietetyka względem komponowania diety i ewentualnej suplementacji w ramach wyprowadzenia ciała z choroby.