Bardzo dużo osób stosuje olejki do aromaterapii w momencie stanów depresyjnych, przy stanach zmęczenia, jak również podczas różnych infekcji. W tym artykule opiszę, dlaczego dobrze jest zwrócić się nie tylko do lekarza, ale również, dlaczego dobrze jest, aby przypomnieć sobie o działaniu natury. Uważam, że najlepszym połączeniem jest korzystanie z obydwóch źródeł profilaktyki lub leczenia.
Czym są olejki eteryczne?
Naturalne olejki eteryczne są skoncentrowaną esencją ekstraktów pozyskiwanych z drzew, krzewów, ich liści, korzeni, nasion, owoców, kory i kwiatów roślin z różnych zakątków świata. Każdy olejek ma swój wyjątkowy skład chemiczny tak jak roślina, z której został sporządzony. Lawenda, która jest przyjaciółką mojej rodziny już od dawna, uprawiana jest w krajach basenu morza śródziemnego. Roślina ta jest wiecznie zielona i posiada kwiaty przypominające fiołki o niskim i trwałym zapachu. Lawenda ze względu na cenne właściwości kosmetyczne, terapeutyczne oraz zapachowe wykorzystywana jest do produkcji olejków, perfum i kremów. Olejek lawendowy otrzymuje się w procesie destylacji parowej świeżych, rozwiniętych kwiatów.
Działanie lawendy.
Badania naturalnego olejku lawendowego przeprowadzone w wielu krajach świata dowiodły, że olejek lawendowy posiada zdolności przywracania równowagi wszystkim układom organizmu. Co najważniejsze, ma właściwości uspokajające, przeciwdepresyjne, zmniejsza bezsenność i napięcie nerwowe. Obniża ciśnienie oraz zapobiega kołataniu serca.
Zabija bakterie, które powodują infekcje skórne, gdyż wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, owadobójcze.
Olejek lawendowy przyspiesza gojenie się ran, podrażnień skóry i oparzeń, także tych słonecznych.
Działa przeciwbólowo przy reumatyzmie, w zapaleniu ucha i migrenie.
Olejek lawendowy znany jest również w kosmetyce. Stymuluje porost włosów, wygładza skórę, zmniejsza widoczność zmarszczek i obniżona produkcją łoju.
Dodatkowo należy wspomnieć, iż olejek lawendowy odstrasza mole, owady i łagodzi skutki ukąszeń.
Jak korzystać z olejków eterycznych?
Aby uzyskać dobroczynne działanie olejku można wykorzystać go na kilka sposobów. Najczęstszymi sposobami jest aromaterapia oraz wprowadzanie olejków przez skórę. Można również stosować naturalne olejki eteryczne do stosowania doustnego, lecz musi być to robione pod okiem naturoterapeuty, a olejki muszą pochodzić ze sprawdzonych źródeł i posiadać odpowiednie certyfikaty.
Naturalne olejki eteryczne można używać również w kuchni do przyrządzania pysznych dań, sosów czy ciasteczek.
Aromaterapia.
Aromaterapia jest prostą i skuteczną metodą terapii wielu dolegliwości z zastosowaniem naturalnych olejków eterycznych wprowadzonych do organizmu poprzez drogi oddechowe. Wystarczy dodać kilka kropel olejku do naczynia z gorącą wodą, rozpuszczonym woskiem, nawilżacza powietrza lub kominka aromatycznego. Tę metodę zawsze można stosować przy użyciu dwóch poniższych sposobów.
Masaż.
Następnym sposobem, również skutecznym w terapii, jest wprowadzanie takiego olejku przez skórę poprzez masaż, kąpiel czy kosmetyki. Pamiętajmy jednak, iż nie należy stosować żadnych olejków bezpośrednio na skórę. Stosujemy je dopiero po rozcieńczeniu z olejkiem bazowym lub kremem. By bezpiecznie wykonać masaż należy użyć od 3 do 5 kropli olejku eterycznego i wymieszać go z 12 kroplami olejku nośnikowego. Tak przygotowaną miksturą masujemy dane miejsca kulistymi ruchami.
Kąpiel.
Można również stosować takie olejki podczas kąpieli. Należy wymieszać 5 kropli olejku eterycznego z 10 -15 kroplami olejku nośnikowego i wlać do wanny z ciepłą wodą. Najlepiej, by woda miała temperaturę około 35 stopni.
Jak ja to robię?
Od lat posiadam w swojej apteczce naturalny olejek z kwiatów lawendy oraz susz z kwiatów lawendy. Co wieczór stosuję lawendową aromaterapię w sypialni oraz parzę, na około cztery godziny przed snem, zioła – melisę z kwiatami lawendy. Staram się nie pic ich bezpośrednio przed snem ponieważ wykazują one działanie moczopędne, co w konsekwencji może wybudzać w nocy.
Dodatkowo do kremu do twarzy na noc, do balsamu do ciała oraz do oliwki dla niemowląt mojego synka dodaję kilka kropel olejku lawendowego, by umilić nam czas snu.
Jeśli chodzi o włosy to naprawdę polecam wcierki z zastosowaniem lawendy, ponieważ już po dwóch tygodniach pojawią się piękne baby hair. Po kuracji olejkiem lawendowym włosy odzyskują również blask i witalność.
Przeciwwskazania.
Nie stosuje się olejków eterycznych doustnie bez opieki naturoterapeuty.
Nie dopuszcza się oczu do kontaktu z olejkami eterycznymi.
Nie należy stosować sztucznych olejków.
Należy ostrożnie stosować olejki u małych dzieci, osób chłonnych do uczuleń i kobiet w ciąży.
Nie powinno mieszać się więcej niż pięć olejków.
Nie należy stosować nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę.
W przypadku używania olejków cytrusowych należy unikać wychodzenia na słońce, gdyż promienie UV mogą powodować jej przebarwienia.
Zapraszam Cię do mojego sklepu z wegańskimi e-bookami. Znajdź tu więcej zdrowych przepisów, które w prosty sposób uczą jak stosować dietę roślinną w codzienności i w sporcie. Kliknij tu by zapoznać się z ofertą.
Dbaj o Siebie
Małgorzata Abram
Powyższy opis jest skierowany do zdrowych osób. Zawiera informacje służące do pogłębia podstawowej wiedzy o diecie wegańskiej oraz jak zmieniać nawyki żywienia. Jeśli wśród czytelników znajdują się osoby martwiące się o zdrowie, należy udać się do lekarza w ramach zdiagnozowania przyczyn oraz zasięgnąć rad na indywidualnej konsultacji u dietetyka względem komponowania diety i ewentualnej suplementacji w ramach wyprowadzenia ciała z choroby.