kakao zdrowie młodość dieta

Surowe kakao – dla serca, dla spokoju, dla urody!

Według wierzeń Azteków i Majów to bóg Quetzalcoatl schodząc na ziemię, podarował ludzkości drzewo kakaowe w prezencie, a był to dar niezwykły, ponieważ zapewniał wszystkim długie i szczęśliwe życie oraz uniwersalną mądrość. Całkowicie się z tym zgadzam, ponieważ dokładnie takie właściwości niesie za sobą spożywanie dobrej jakości surowego kakao.

surowe kakao pomaga w stresie

 

Składniki kakao.

W 100 g kakao znajduje się ok. 230 kcal, 20 g białka, 14 g tłuszczu i 58g węglowodanów w tym 37g błonnika [9].  W swoim składzie zawiera ponad 300 różnych składników. Zaliczamy do nich m.in.: kwasy tłuszczowe, które tworzą tzw. masło kakaowe – głównie oleinowy, stearynowy i palmitynowy, witaminy, składniki mineralne, metyloksantyny – teobromina i kofeina, czy aminokwasy – tryptofan, tyramina, serotonina.

Do witamin, których udział w kakao jest największy, można zaliczyć niacynę i ryboflawinę. Wśród składników mineralnych dominują: magnez, żelazo, potas, wapń, fosfor i cynk.

Kakao jest również bogate w polifenole – ich całkowita zawartość w suchej masie wynosi aż 10-20%. W 100 g wyciągu z kakao możemy znaleźć 1400 mg flawonoli i procyjanidyn, czyli ok. 14 razy więcej niż np. w jabłku!!

Kakao bez cukru cechuje się niskim indeksem glikemicznym – IG=20.

Wpływ kakao na zdrowie i urodę.

Uszkodzenie komórek i doprowadzenie do ich dysfunkcji, stan zapalny, a także przyśpieszony proces starzenia się – to efekt stresu oksydacyjnego, który zachodzi w każdym z nas. W celu przeciwdziałania tym zmianom nasz organizm wykształcił wiele różnych mechanizmów ochronnych -antyoksydacyjnych. Znaczna część przeciwutleniaczy zawarta w surowym pożywieniu, zasila organizm do uporania się właśnie z wyżej wspomnianym stresem oksydacyjnym. Dobrym źródłem przeciwutleniaczy jest właśnie kakao. Obecne w nim: flawanole, procyjanidyny, kwas p-kumarowy, epikatechina, katechina  – wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz przede wszystkim antyoksydacyjne. Polifenole – których w kakao znajduje się aż 50 mg na 1 g – odgrywają bardzo ważną rolę w procesie starzenia się komórek. 

Kakao na dobry humor.

Kakao zawiera w sobie takie składniki o działaniu psychoaktywnym jak na przykład kofeina, teobromina i teofilina. Ale jego pozytywny wpływ na nasz nastrój wynika z obecności anandamidu, fenyloetyloaminy, magnezu, tryptofanu, serotoniny i dopaminy.

Ich zawartość wywołuje uczucie spokoju i dobry humor. Bardzo dużo osób w sytuacjach stresujących czy też kobiety w momentach nieprzyjemnej menstruacji często sięgają po czekoladę. Zwiększa się bowiem wówczas zapotrzebowanie na składniki modyfikujące neurotransmitery. Teobromina działa pobudzająco, fenyloetyloamina wykazuje działanie przeciwdepresyjne, daje poczucie szczęścia, a wręcz euforii. Tryptofan bierze udział w syntezie serotoniny. Powyższe związki korzystnie wpływają na produkcję endorfin, redukują napięcie i stres, indukując dobry nastrój.

Kakao chroni serce.

Choroby sercowo-naczyniowe są obok nowotworów wciąż główną przyczyną zgonów w Polsce na świecie. Ponieważ to dieta odpala choroby genetyczne, należy więc odpowiednio podejść do tematu. Właściwie zbilansowana dieta, aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby lub spowalniają jej rozwój. Do jednego z wielu środków spożywczych o podobnym działaniu zaliczane jest właśnie kakao. Występujące w nim bowiem substancje o działaniu kardioprotekcyjnym. Filiżanka surowego kakao powinna więc stanowić codzienny rytuał wśród osób obarczonych problemami z sercem.

Które kakao wybrać?

Surowe. Zwykłe kakao pozbawione jest większości wartościowych składników, ponieważ jego produkcja polega na prażeniu ziaren kakaowca w wysokich temperaturach. Surowe kakao otrzymywane jest z ziaren najwyższej jakości. Przed zmieleniem, jest głęboko zamrażane co pozwala na zachowanie największej ilości składników odżywczych. W swoim smaku nie różni się od zwykłego sklepowego, natomiast składniki odżywcze są zachowane. Osobiście spożywam surowe kakao w deserach i napojach przygotowywanych bez obróbki termicznej, właśnie ze względu na zachowanie cennych składników. Ewentualnie mieszam surowe kakao z mlekiem roślinnym podgrzanym tylko do 40 stopni. Do wypieków natomiast używam zwykłego sklepowego kakao.

Pij kakao codziennie!

Zapraszam Cię do mojego sklepu z wegańskimi e-bookami. Znajdź tu więcej zdrowych przepisów, które w prosty sposób uczą jak stosować dietę roślinną w codzienności i w sporcie. Kliknij tu by zapoznać się z ofertą. 

Dbaj o Siebie

Małgorzata Abram

Powyższy opis jest skierowany do zdrowych osób. Zawiera informacje służące do pogłębia podstawowej wiedzy o diecie wegańskiej oraz jak zmieniać nawyki żywienia. Jeśli wśród czytelników znajdują się osoby martwiące się o zdrowie, należy udać się do lekarza w ramach zdiagnozowania przyczyn oraz zasięgnąć rad na indywidualnej konsultacji u dietetyka względem komponowania diety i ewentualnej suplementacji w ramach wyprowadzenia ciała z choroby.