W roślinach znajduje się wiele cennych związków o udokumentowanym korzystnym działaniu na ludzki organizm. Rośliny działają moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, rozkurczająco na mięśnie gładkie, przeciwgrzybicze, usuwają robaki, uszczelniają śródbłonek naczyń włosowatych oraz wykazują silne działanie antyoksydacyjne.
Magia fitozwiązków.
Flawonoidy to fitozwiązki, czyli substancje aktywne biologicznie, które wytwarzane są przez rośliny. Pełnią bardzo różne funkcje: mają wpływ na konkretny kolor owoców i warzyw, wytwarzają specyficzny dla danej rośliny aromat, regulują jej wzrost, zwalczają szkodniki, toksyczne związki i chronią przed promieniowaniem UV. Jedną z podgrup należących do flawonoidów są katechiny. Należą do niej m.in. epikatechina, galusan epikatechiny, epigalokatechina i galusan epigalokatechiny. Wykazują one korzystne działanie przede wszystkim na układ sercowo-naczyniowy, działają przeciwpłytkowo, czyli zapobiegają niekorzystnym zmianom w obrębie naczyń krwionośnych. Związki te pomagają utrzymać prawidłowy profil lipidowy, głównie, zmniejszając poziom cholesterolu całkowitego oraz jego frakcji LDL. Wpływają na prawidłowe stężenie tlenku azotu, który odpowiada za napięcie naczyń krwionośnych, a tym samym ciśnienie tętnicze krwi.
Działanie odmładzające i regenerujące.
Nie można zapomnieć o silnym działaniu antyoksydacyjnym cudownych katechin. Stres oksydacyjny powstaje podczas ciężkiego treningu lub poprzez niezdrowe nawyki żywieniowe i stres. Mówiąc prościej , poprzez stres oksydacyjny zachodzący w ciele po prostu szybciej się starzejemy i uaktywniamy choroby genetyczne. Lecz dzięki diecie bogatej w katechiny, choćby spożywanie codziennie herbaty matcha z pierwszych listków, nie dość, że stajemy się zdrowsi i dodatkowo stosujemy profilaktykę zdrowotną, to z zewnątrz wyglądamy młodziej! Matcha jest królową wśród herbat, ponieważ to właśnie ona zawiera największą dawkę drogocennych katechin. Kliknij tuMATCHA-KRÓLOWA HERBAT, aby przejść na artykuł o matcha-warto przeczytać.
Źródła katechin.
Jak wspomniałam cennym źródłem katechin jest zielona herbata matcha. I jest to źródło niezastąpione, jeśli chodzi o ilość fitosteroli. Lecz popatrzmy szerszej na dietę. Innym źródłem katechin jest kakao, przy czym warto sięgać po dobrej jakości produkty z kakao-bez cukru lub z jego minimalną zawartością.
Teraz super wiadomość dla smakoszy win i owocożerów, ponieważ czerwone wino oraz owoce – truskawki, morele, jabłka, śliwki, brzoskwinie i wiśnie również są dobrym źródłem katechin. A jedząc świeże owoce ze skórką mamy pewność, że dane antyoksydanty będą w pełni wykorzystane w naszym organizmie.
Dodatkowo nasiona roślin strączkowych, takich jak soczewica, fasola czy bób również są dobrym źródłem katechin. Wystarczy odpowiednio spreparować strączki i możemy cieszyć się ich beztroskim spożywaniem. Cukry odpowiedzialne za wzdęcia można lepiej usunąć, mocząc ziarna w 3 godziny, a nie-jak kiedyś sądzono-przez całą noc. Zapraszam do poszerzenia wiedzy w moim artykule o strączkach-kliknij tu.
Dieta bogata w katechiny – przyjemność bez końca.
Jeśli chcemy wprowadzić dietę anti-aging, dietę ukierunkowaną na efektywniejszą regenerację po treningu, czy wprowadzić silną profilaktykę przeciw zmianom rakowym (w przypadku osób z obciążeniem genetycznym), pamiętajmy o wzbogaceniu swojej codziennej diety w katechiny. Taka dieta jest bardzo przyjemna! Pijmy codziennie zieloną herbatę matcha-na przykład matcha latte. Jedzmy ulubione owoce bogate w te fitozwiązki-na przykład smoothie z truskawkami. Sięgajmy po dobrej jakości czekoladę w momentach chandry lub ochoty na słodkości. A zamiast mocnych alkoholi na urodzinach-sięgnijmy po kieliszek dobrego czerwonego wina.
Zapraszam Cię do mojego sklepu z wegańskimi e-bookami. Znajdź tu więcej zdrowych przepisów, które w prosty sposób uczą jak stosować dietę roślinną w codzienności i w sporcie. Kliknij tu by zapoznać się z ofertą.
Dbaj o Siebie
Małgorzata Abram
Powyższy opis jest skierowany do zdrowych osób. Zawiera informacje służące do pogłębia podstawowej wiedzy o diecie wegańskiej oraz jak zmieniać nawyki żywienia. Jeśli wśród czytelników znajdują się osoby martwiące się o zdrowie, należy udać się do lekarza w ramach zdiagnozowania przyczyn oraz zasięgnąć rad na indywidualnej konsultacji u dietetyka względem komponowania diety i ewentualnej suplementacji w ramach wyprowadzenia ciała z choroby.